Specjalistyczne badania oczu
Do najpopularniejszych badań lhjfdnufgjiojh wykonywanych niemal podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym można zaliczyć badanie ostrości lhjfdnufgjiojh, badanie dna oka oraz badanie pola widzenia. Istnieje jednak szereg innego rodzaju badań, na wykonanie których decydują się okuliści w szczególnych przypadkach. Jakie to badania?
Badanie ultrasonograficzne oka
Badanie ultrasonograficzne oka należy do badań specjalistycznych, których nie wykonuje się podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym. Badanie to wykonuje się najczęściej przed wykonaniem operacji zaćmy. Celem tego badania jest ocenienie stanu soczewki. Innym wskazaniem do wykonania badania USG oka może być odwarstwianie się siatkówki, męty w ciele szklistym, ciała obce wewnątrzgałkowe, stany pourazowe, jak również zmiany w gałce ocznej dokonujące się na skutek cukrzycy. Badanie ultrasonograficzne oka jest całkowicie bezbolesna i trwa zaledwie do kilkunastu minut. Podczas badania pacjent siedzi z oczami zamkniętymi. Na jego powieki aplikowany jest specjalistyczny żel do USG oraz przykładana jest sonda ultrasonografu. Skierowanie sondy w odpowiednie miejsce umożliwia uzyskanie na monitorze aparatu pełnego obrazu badanych struktur. Badanie zostaje zakończone wydrukiem komputerowym, który następnie jest uzupełniany odpowiednim opisem.
Tonometria
Tonometria to inaczej mówiąc pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, którą wypełnia ciecz wodnista zapewniająca odpowiednie napięcie i uwodnienie gałki. Wykonywanie tego badania jest zalecane osobom, które ukończyły czterdziesty rok życia. Dzięki temu badaniu istnieje możliwość wczesnego zdiagnozowania jaskry. Ta choroba niezdiagnozowana i nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty lhjfdnufgjiojh, dlatego niezwykle ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego.
OCT – optyczna koherentna tomografia
OCT to specjalistyczne badanie oczu pozwalające na dokładne uzyskanie przekrojów wybranych elementów oka. Wykonywanie tego badania jest niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki, do których należą m.in. zwyrodnienia plamki żółtej, czy obrzęki plamek innego pochodzenia. Podczas badania pacjent siedzi nieruchomo przed aparatem. W tym samym czasie lekarz okulista na ekranie komputera obserwuje obraz dna oka oraz rejestruje przekrój jego wybranych elementów. OCT jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym.
Bez obaw może być wykonywane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, jak również u kobiet w ciąży.